Leheloend

Esmaspäev, 24. oktoober 2016

Ilmaolud Lääne-Virumaal Simunas (24.-28.10.2016)

28. oktoobril püsis ilm Simunas pilves, tuuline ja väga sajune. Lumi oli juba ära sulanud. Lausvihma hakkas sadama juba varahommikul ja sadu kestis õhtuni. Päeva jooksul jätkus õhutemperatuuri tõusmine. Kella 20:00 seisuga oli Simunas sooja 7 kraadi.

27. oktoobril liikus Rootsi rannikult Eesti suunas uus madalrõhulohk, mis kandis endaga kaasas tihedamaid pilvi ja sademeid. Varahommikul oli ilm mitmel pool pilves selgimistega, kohati sadas hoovihma. Kella 11:00 ajal oli Simunas õhutemperatuur +1,8 kraadi. Taevast katsid madalad pilved, aeg-ajalt oli ka päikest näha. Lume kiire sulamine jätkus. Kell 13:30 oli siin õhusooja juba 2,8 kraadi.
Õhtul oli taevas ikka pilves, kuid sademeid ei esinenud. Ainult tuul oli märgatavalt tugevnenud. Termomeeter näitas kella 18 ajal 4 kraadi sooja. Suurem osa lumest oli jõudnud juba ära sulada.

Lumikate Simunas kella 14:15 ajal

26. oktoobril oli Eesti ilma kujundajaks aktiivne madalrõhkkond ehk tsüklon, mis liikus aeglaselt kirde poole. Selle mõjul sadas juba hommikul mitmel pool vihma, lörtsi ja lund. Taevast katsid tihedad kihtsajupilved. Simunas sadas ainult lund, kohati oli sadu üsna tihe. Kella 8 paiku oli siin õhusooja 0 kraadi. Tund aega hiljem näitas termomeeter 0,5 kraadi sooja. Lõunaks oli õhutemperatuur jõudnud tõusta juba +1 kraadini. Edaspidi muutusid ilmad mõnevõrra soojemaks.
Õhtuks oli lumesadu Simunas lõppenud. Ilm püsis pilves ja puhus suhteliselt nõrk tuul. Kell 18 oli sooja 1 kraad. Hilisõhtul algas pilvisuse kiire hõrenemine lääne ja loode poolt. Selge taeva all hakkas ka õhutemperatuur kiiresti langema. Enne keskööd näitas termomeeter ligi 1,5 kraadi külma. Põhjakaares olid kaunid virmalised, mida õnnestus ka minul nautida ja jäädvustada.

Lumine hommik Simuna lähistel kell 10:29
25. oktoobri hommikul kattis Simunas maapinda valge lumevaip. Lumesadu oli seotud oklusioonifrondiga, mis liikus edelast kirdesse. Õhutemperatuur oli kella 8 seisuga -1 kraadi, aeg-ajalt sadas veel kergelt lund. Ilm püsis jätkuvalt pilves. Päeva jooksul hakkas õhutemperatuur vaikselt tõusma mitmel pool Eestis. Ennelõunal liikus suur sajuala ka Virumaa poole ja sadu muutus intensiivsemaks. Maapind muutus mõne tunniga valgemaks. Kella 11:40 ajal heitsin pilgu peale termomeetrile ja  õhutemperatuuri näiduks oli siis 0 kraadi.


Foto lumevaibast on jäädvustatud kell 8:26

Lõunaks oli suurem lumesadu juba lõppenud. Pärast seda läksin õue ja sooritasin ka esimesed mõõtmised maja ääres asetseval maalapil. Mõõtsin lumepaksuse ära ja sain tulemuseks 5-6 sentimeetrit. Kella 13 paiku oli Simunas õhutemperatuur 0 kraadist natukene kõrgemale tõusnud ehk siis plusspoolele. Kihtsajupilved põhjustasid veel õrna lumesadu. Lumikate oli ka sulama hakanud, räästad muudkui tilkusid. Kõnniteedele ja sõiduteedele tekkisid hiljem suured lombid.


                                                            Tihe lumesadu Simunas kell 11:20


Lumepaksuse mõõtmine mõõdulindiga

Õhtu jõudis kätte ja ilm oli endiselt pilves. Suuri ilmamuutusi polnud toimunud. Õues sadas ikka õrnalt lund ja puhus nõrk tuul. Lund oli ka märgatavalt vähemaks jäänud. Õhutemperatuur püsis 0 kraadi läheduses, küll aga hakkas see juba kella 17 paiku aeglaselt miinuspoolele vajuma. Termomeeter näitas minul -0,3 kraadi. Õhtul ja ööl vastu kolmapäeva sajab veel mitmel pool Eestis vihma, lörtsi ja tõenäoliselt ka lund.24. oktoobri varahommikul katsid Simuna taevast tihedad kihtrünkpilved. Õues puhus mõõduka tugevusega võrdlemisi jahe kagutuul. Aeg-ajalt sadas väga õrnalt ka vihma. Kella 7 seisuga oli õhusooja siin kõigest 2 kraadi. Väike-Maarja ilmajaama vaatlusandmete kohaselt jätkas õhurõhk tõusmist. Kõrgrõhkkonna edelaservas oli oodata päeva jooksul idapoolsetes maakondades kohati isegi väikeseid selginemisi. Pärastlõunal oli juba Simunas võimalik näha pilvisuse hõrenemist. Õhtul oli kohati pilvede vahelt ka päikesevalgust näha. Kella 18:30 seisuga oli sooja 3,5 kraadi.
Teisipäeval (25.10) suundub aktiivne madalrõhkkond (tsüklon) Kesk-Euroopast kirdesse Leedu poole ja selle serv laieneb hiljem Eesti kohale. Kuna õhumass on juba piisavalt külmaks muutunud, siis lisaks vihmale võib mitmel pool sadada ka lörtsi ja lund. Uuemate prognooside kohaselt jõuab ulatuslik sajuala esmalt Saaremaale, Liivi lahe ümbrusse ja Eesti lõunaserva ning laieneb hommikuks üle Eesti. Päeval ja ööl vastu kolmapäeva on sajutõenäosus jätkuvalt suur.

Tihe pilvisus Simunas kella 9:17 ajal


Kihtrünkpilved Simuna kohal kella 17:00 ajal

1 kommentaar:

  1. Väga kena, aga jälgi ajavorme: kui päev on läbi saanud, tuleks kõik vormid muuta lihtminevikku. Ma ise teen selle enamasti korda, aga vahel ununeb.

    VastaKustuta