Leheloend

teisipäev, 19. detsember 2017

Muutlikud ilmaolud Eestis jõululaupäeva eel (19.-24.12.2017)

23. detsembri hommikul oli ilm pilves või poolpilves. Paljudes kohtades täheldati lõõmavat päikesetõusu. Ida-Eestis langes õhutemperatuur kohati -3 kraadist madalamale. Lääne-Eestis ja Loode-Eestis valitsesid plusskraadid. Siin Lääne-Virumaal Simunas oli hommikul lausa -4,5 kraadi. Hommikuks jõudis saartele madalrõhulohust tingitud vihmasadu ja sekka tuli ka lörtsi. Sisemaal läks sadu lumeks üle. Edelatuul muutus pärastlõunal tugevamaks. Mitmel pool esines juba lumetuisku ja pinnatuisku. 

Mõõdukas sadu Soomest Eesti poole levimas pärastlõunal. Allikas: ursa.fi/ursa/jaostot/myrskybongaus/ursa_radar.php?map=1

Väljavaade: 23. detsembril liigub Skandinaaviast üle Läänemere Soome ja Baltimaade suunas uus aktiivne madalrõhkkond. See kannab kaasas soojemat ja niiskemat õhku. Ilm muutub sajuseks ja tuul paisub paljudes kohtades tugevaks. 
Hommikused termomeetri näidud jäävad Mandri-Eestis 0...-5 kraadi vahele. Saartel on valdavalt plusskraadid. Ennelõunaks jõuab madalrõhulohust tingitud sajuvöönd läänest üle Läänemere Saaremaale ja Hiiumaale. Õhutemperatuur hakkab päeva jooksul järk-järgult kõikjal Eestis tõusma. Saartel ja Lääne-Eestis sajab valdavalt vihma või lörtsi. Lisaks võib sekka tulla jäävihma. Sisemaal läheb sadu üle lumeks. Pärastlõunal sajab lund nii Kesk-Eestis kui ka Ida-Eestis. Sadu on kohati mõõdukas. Võib esineda lumetuisku ja pinnatuisku. Teeolud muutuvad lumiseks ja libedaks. Püsib võrdlemisi suur jäiteoht!  Prognoositavalt võib lisanduda sisemaal 1-4 cm lund. Hilisõhtuks liigub madalrõhulohk kaugemale idasse ja sadu lõppeb meil alates lääne poolt. Hilisõhtuks on ilm juba soojem.

Üle Eesti liigub suur sajuvöönd: sajab nii vihma, jäävihma, lörtsi kui ka lund. Allikas: wxcharts

23. detsembri hommikul puhub tuul valdavalt lõunast ning edelast, õhtuks pöördub läände ja loodesse. Soome lahel ja põhjarannikul võivad tugevamad tuulepuhangud ulatuda 20-24 m/s. Saaremaa, Hiiumaa ja Liivi lahe ümbruses võivad tuuleiilid küündida 17-21 m/s. Mandri-Eestis on tõenäolised tuulepuhangud tugevused 12-17 m/s. Ööl vastu 24. detsembrit tuul ei nõrgene, vaid püsib endiselt tugevana. 24. detsembri öösel on loodetuul kõige tugevam Soome lahel, põhjarannikul ning sisemaal. 

Prognoositavad tuulepuhangud Põhja-Euroopas 23.-24.12.2017 (ühik: km/h). Allikas: wxcharts

22. detsembri hommikul esines paljudes kohtades udu. Ilm püsis suurema sajuta. Lääne-Eestis oli taevas selge või vähese pilvisusega. Ida-Eestis oli valdavalt pilves. Mandri-Eestis jäi õhutemperatuur -3...+0 kraadi vahele. Pärnu-Sauga ilmajaamas mõõdeti hommikul -2,9 kraadi. Harjumaal Keila piirkonnas oli varahommikul samuti ligi -3 kraadi. Saaremaal ja Hiiumaal oli samal ajal sooja kohati pisut üle 4 kraadi. Mõnigates kohtades esines ka jäidet, näiteks Loode-Eestis oli rongiliiklus paiguti häiritud. Õhtul oli pilves selgimistega ilm. Kohati esines sademeid. Ilm oli endiselt jahedapoolne. Tuul tugevnes.

Hommikuselt satelliidifotolt võis näha, kuidas Lääne-Eestis oli taevas enamasti selge või vähese pilvisusega. Samal ajal Ida-Eestis püsis ilm pilves. Oranž värvus tähistab madalat pilvisust. Antud juhul oli tegemsit kihtpilvedega, esines udu. 

Lumikatte paksus 22.12.2017 hommikuse seisuga. Allikas: Riigi Ilmateenistus

Lumeolud Lääne-Virumaal Simunas 22.12.2017

21. detsembri õhtul oli ilm paljudes kohtades pilves. Erilist sadu ei esinenud.  Õhutemperatuur jäi Mandri-Eestis -2...+3 kraadi vahele. Saartel oli kuni 4 kraadi sooja.  Siin Lääne-Virumaal Simunas oli õhutemperatuur samuti 0 kraadist pisut kõrgemale tõusnud. Kella 18:40 seisuga oli kõige jahedam veel Kagu-Eestis. Täna hilisõhtul või ööl vastu homset hakkab õhutemperatuur taas mitmel pool langema. 
Ilmamudelite kohaselt jõuab järgmine madalrõhulohk Eestisse ühes vihma, lörtsi ja lumega 23. detsembriks. Selle mõjul muutub ka tuul tugevamaks nii Läänemere regioonis kui ka Mandri-Eestis.

Kasutatud allikas: http://laguja.meteo.net.ee

21. detsembri öösel jõudis kitsas sajuvöönd Loode-Eestisse ja Lääne-Eestisse, kust see levis edasi kagusse sügavamale sisemaale. Eesti loodeosas ning lääneosas sadas peamiselt lörtsi ja vihma. Kuna Eesti kohale sattus soojem õhumass, siis sadas paljudes kohtades ka jäävihma. Teeolud muutusid öö jooksul libedaks. Ida-Eestis ja Kagu-Eestis sadas vastu varahommikut peamiselt lund. Edelatuul paisus Läänemere regioonis, saartel ja Eesti rannikualadel tugevaks. Kella 1:00-2:00 vahel mõõdeti Sõrve poolsaarel tuulepuhanguks 17,2 m/s. Mandri-Eestis jäid tugevamad tuulepuhangud 9-14 m/s vahele. 

Viimase ööpäeva äärmused. Allikas: http://lepo.it.da.ut.ee/~seenno/eestiilm_index

Jäide Lääne-Virumaal Simunas 21.12.2017 ennelõunal.

Kõige külmem oli mõni tund pärast keskööd Kagu-Eestis, kus termomeetri näidud jäid -2...-5 kraadi vahele. Varahommikul hakkas õhutemperatuur ka Ida-Eestis ning Kagu-Eestis tasapisi tõusma. Lääne-Eestis ja saartel jäi õhutemperatuur hommikuse seisuga +2...+5 soojakraadi vahele. Varahommikul ja ennelõunal täheldati endiselt jäävihma. Esines nii jäidet kui ka kiilasjääd. Kagu-Eestis sadas ennelõunal veel nõrka või mõõdukat lund. NB! Libeduseoht on üsna suur! Juba on tulnud teateid liiklusõnnetustest.

Kagu-Eesti, Matsuri teekaamera kella 10:30 seisuga. Sadas lund ja teeolud olid lumised.

Tuleb tõdeda, et ilmamudelid eksisid seekord lisanduva lumekoguse prognoosimises. Kui eile ja üleeile lubasid ilmamudelid Mandri-Eestisse paiguti 5-10 cm lund, siis tegelikult suurenes möödunud öö jooksul lumikatte paksus kõigest 1-4 cm võrra. Kõige rohkem lund sadas Ida-Virumaal Narva ümbruskonnas. Kui Eesti idaservas muutus maapind valgemaks, siis samal ajal lääne pool muutus see hoopis mustemaks. Miks? Kuna seal olnud lumi sulas kiiresti ära. Õhutemperatuur oli plusspoolele tõusnud ja  lisaks sadas nõrka või mõõdukat vihma. Kuna õhtuks jõuab põhja poolt Eestisse taas artkiline õhumass, siis langeb õhutemperatuur paljudes kohtades  0 kraadist madalamale. Lumikate jääb püsima. Küll aga muutuvad teeolud üsna libedaks. Seega liikluses olge kindlasti ettevaatlikud ja valige sobiv sõidukiirus.Lumikatte paksus Eestis 21.12.2017 hommikuse seisuga. Kõige rohkem lund oli Kagu-Eestis, Ida-Eestis ja Kirde-Eestis. Eesti lääneservas ei olnud lumest jälgegi. Allikas: http://www.ilmateenistus.ee/ilm/ilmavaatlused/sademed/

20. detsember kell 19:30: Edelatuul oli juba tugevamaks muutunud ja tuule järk-järguline tugevnemine jätkus. Kella 18-19 vahel mõõdeti Vilsandil kõige tugevamaks tuulepuhanguks 15,4 m/s. Mõnel pool sadas ka nõrka lund. Lääne-Eestis ulatusid termomeetri näidud kohati +4 kraadist kõrgemale. Ida-Eestis valitsesid endiselt miinsukraadid. Kõige külmem oli Võrumaal. Näiteks Võru ilmajaamas mõõdeti õhutemperatuuri näiduks -3,5 kraadi ja Tuulemäel -5,3 kraadi. Ulatuslik sajuvöönd paiknes kella 17:15 seisuga alles Läänemerel ja Soome keskosa kohal. Saabuval ööl muutuvad ilmaolud sisemaal lumiseks.ARPEGE ilmamudel - käesolevalt kaardilt on näha, kui palju lund võib ühe ööpäevaga akumuleeruda. Kasutatud allikas: http://www.wetterzentrale.de

Meenutame kahe aasta tagust rekordilist soojalainet. Siin on minu sissekanne: "20. detsembril kerkisid termomeetri näidud mitmel pool Eestis +10 kraadist kõrgemalegi. Suur soojalaine mõjutas suuresti ka Lääne-Euroopa ja Ida-Euroopa riike. Hetkeks oleks mõistlik meelde tuletada Eesti detsembrikuu absoluutne maksimaalne õhutemperatuur, milleks oli varasemalat+11,9 kraadi, kuid alates tänasest on see üle löödud, sest õhtul mõõdeti Tartu-Tõravere ilmajaamas uueks maksimaalseks õhutemperatuuri näiduks +12,5 kraadi. Uued rekordid sündisid veel mitmetes teistes ilmajaamadeski."20. detsembri hommikul oli kõikjal Eestis ilm pilves ja paiguti esines udu. Taevast katsid peamiselt madalad kihtpilved. Üksikutes kohtades sadas nõrka lund ning vahete vahel täheldati ka uduvihma. Hommikused termomeetri näidud jäid Lääne-Eestis +0..+4 kraadi vahele. Ida-Eestis oli ilm tunduvalt jahedam ja sealsed termomeetri näidud jäid hoopis -0...-4 kraadi vahele. Pärastlõunal hakkas õhutemperatuur Ida-Eestis ning Kagu-Eestis langema. Kella 15:45 seisuga oli õhutemperatuur Võrumaal Tuulemäe piirkonas juba ligi -5 kraadi. Lisaks oli alanud ka edelatuule järk-järguline tugevnemine seoses läheneva madalrõhulohuga. Madalrõhulohust tingitud kõrgkihi pilved paiknesid enne kella 16:00 juba Rootsi, Soome ning Läänemere kohal. Need pilved levisid aga aegamisi kagusse.


Jõululaupäev pole enam kaugel ja nüüd on huvitav hoida silma peal ilmamuutustel. Neljapäeval (21.12) jõuab üle Läänemere Eesti kohale uus madalrõhulohk. Pilvisus tiheneb ja on oodata tuule tugevnemist. Öösel puhub mõõduka tugevuasega edela- ja lõunatuul. Merel ja rannikualadel on oodata tuulepuhanguid 15-20 meetrit sekundis. Mandri-Eestis muutub samuti tuul tuntavamaks. Tugevamad puhangud võivad ulatuda sisealadel 13 meetrini sekundis või pisut üle selle. Päevasel ajal tuul raugeb ja pöördub saartelt alates juba loodesse.

Ööseks jõuab mõõdukas vihmasadu mere kohalt Loode-Eestisse ja Lääne-Eestisse. Ulatuslik sajutsoon liigub aegamisi kagusse. Rannikualadel sajab peamiselt vihma või lörtsi. Vastu varahommikut läheb sügavamal sisemaal sadu üle lumeks. Nähtavus halveneb tihedas lumesajus ja teeolud muutuvad kiiresti lumiseks. Lisaks suureneb libedusoht. Ennelõunal sajab Pärnu-Rapla-Tallinn mõttelisest joonest ida pool mõõdukat või tugevat lund. Lõunaks sadu nõrgeneb alates loode poolt. Pärastlõunal sajab veel Lõuna-Eestis ja Kagu-Eestis lund Ilmamudelite prognooside kohaselt võib Eesti idaosas sadada poole päevaga 5-10 cm lund, paigut ei ole välistatud rohkemgi. Arvestama peab ka sellega, et kui tuul on mõõdukas või tugev, siis võib esineda tuisku. Ulatuslik sajuvöönd jõuab õhtuks Valgevene ja Lääne-Venemaa aladele ning nõrgeneb seal.

Kuna madalrõhulohk kannab endaga kaasas ka soojemat ja niiskemat õhku, siis hakkab õhutemperatuur öösel tasapisi tõusma alates Lääne-Eestis ning Loode-Eestist. Suureneb ka jäiteoht. Öösel ja varahommikul on Ida-Eestis veel valdavalt miinuskraadid, termomeetri näidud jäävad seal tõenäoliselt -0…-4 kraadi vahele. Samas ei ole välistatud, et sügaval sisemaal on üksikutes kohtades ilmaolud veel külmemad. Näiteks mitmed ilmamudelid on ühel meelel, et neljapäeva öösel võib õhutemperatuur Kagu-Eestis langeda enne lumesaju saabumist kuni -8 kraadini. Läti Ilmateenistuse prognoosis on samuti sarnane olukord välja toodud. Eks seda näitab ainult aeg. Temperatuur sõltub mitmetest faktoritest. Kuid päevasel ajal tõuseb õhutemperatuur juba kõikjal 0 kraadist kõrgemale. Kõrgustikel võib õhutemperatuur jääda püsima -1…+2 kraadi vahele. Lääne-Eestis tõuseb õhutemperatuur kuni 5 soojakraadini. Hilisõhtuks madalarõhulohk eemaldub Eestist ja põhja poolt jõuab kohale arktiline õhumass. Ettevaatust! Õhutemperatuur langeb ööl vastu reedet mitmel pool taas kiiresti miinuspoolele. Veel kord tahaks rõhutada, et teeolud saavad olema kohati üsna libedad.

 Kaardilt on näha, et sadu peaks liikuma loodest kagusse üle Eestis. Violetne värvus tähistab mõõdukat ja tugevat lumesadu. Sinine värvus viitab vihmale. Allikas: wxcharts.eu


Prognoositav lumepaksus Eestis hilisõhtuse seisuga 21.12.2017 (prognoos: 19.12.2017)
Allikas: wxcharts.eu


6 kommentaari:

 1. nais, pool eestit saab vihma ja lörtsi ja teine pool siis lund. Nii ilusti diagonaalselt ära jagatud kirde-edela suunal asi. Noo pekki küll! Ma parem ei maini, mis tunded mind valdavad sellise kriiskava ülekohtu pärast! :@ :D

  VastaKustuta
  Vastused
  1. Nii see paraku on. Mudelid näitavad mulle siia Simunasse peamiselt lörtsi, aga ma olen selles osas väga skeptiline. Tõenäoliselt sajab ikka lund. Pandivere kõrgustikule on ilmamudelid varasemalt ka ainult vihma või lörtsi näidanud, aga tegelikkuses sadas laia lund. Loodetavasti homme hommikul ei pea pettuma. Aga teil seal Tallinnas on jah kurvad lood selle lumega.

   Kustuta
 2. Triinule sooviks lisada, et kõiges on süüdi meri! Ilma selleta oleks suved kõikjal äikeselised ja talved lumised. Ka see praegune nullilähedane mõttetus on "tänu" merele, sest idapool sellist jama pole, vaid juba päristalv.

  VastaKustuta
 3. valgamaale oli prognoositav lumikate umbes 15 cm aga onligikaudu ainult pool sellest:(

  VastaKustuta
 4. Asi seegi, Tallinnas pole peale kirme juba ammu lund olnud. Selle hooaja paksimad lumikatted olid siin 26. oktoobril ja 1. detsembril, mõlemal päeval 11..12 cm.

  VastaKustuta
 5. Mind häirib see, et suured sajud lõppevad suure sulaga, pärast mida läheb järsku külmaks. Võiks siis juba pidevalt plussis võis miinuses olla.

  VastaKustuta