Leheloend

teisipäev, 18. november 2014

Jahedamad ilmad ja kas on ka lund oodata?

21. november:
Õhtu jõudis kiiresti kätte ja lund sadas ikka mitmel pool, mitte küll nii tugevasti kui lõunal. Mõnusalt valge lumekiht oli enda alla matnud suurema osa murust, lumi lebas nii katustel, puuoksadel, autode peal, sõiduteedel jne. Sõidukitega liiklemine oli nüüd veelgi ohtlikum, sest teede peal püsis lumekiht, mille all veel omakorda jäide. Tuul püsis nõrgana, märkimisväärset lumetuisku ei esinenud. Jalutuskäigu ajal üritasin ka ühel suurel muruplatsil mõõdulindiga lumepaksust mõõta, heal juhul ulatus see kuni 5 cm. Lund hakkas Simunas sadama kella 12 paiku ja jätkus isegi õhtul. Allolevad pildid on jäädvustatud kella 19:05-19:20 vahel.Lund on sadanud kõigest 2 tundi ja mururohelus hakkab üha rohkem valge lumekihi alla jääma. Fotod on pildistatud kella 13:57-14:00 vahel Simunas. Lund tuleb muudkui juurde!
Natukene ennelõunat jõudsin Lääne-Virumaale Simunasse ja pean tõdema, et teed olid tõesti väga libedad, kohati nagu klaas. Esialgu sadas siin kandis jäävihma, kuid kell 12:00 hakkas taevast alla  tulema puhast lund. Kella 12:15 ajal muutus lumesadu tugevamaks. Kell on nüüd 12:33 ja lumesaju intensiivsus hetkeks kasvas ja siis jälle nõrgenes, maapind on valgemaks muutnud. Kella 12:40 seisuga sajab siin endiselt lund, kuid mitte enam nii tugevasti. 10 minutit hiljem sadu jälle tugevnes. Proovin hoida teid praeguse ilmaga kursis!

 Lumesadu Simunas kella 12:22 ajal

Maapind muutus natukene valgemaks, foto on tehtud kell 12:25


Pärast keskööd jõudsidki sajuhood lõuna ja edela poolt Eestisse, tuues kaasa lume, vihma kui ka lörtsi. Juba hommikul kattis mõnel pool maapinda valge lumekiht, aga näiteks Ida-Eestis polnud sellel ajal veel lumest ühtegi märk. Ka sõiduteed muutusid kiiresti libedaks, mis on tingitud eelkõige jäävihmast. Meedias räägiti palju libedusest ja esimestest avariidest. 
    Varahommikul tuli siin Jõgeval taevast alla ainult paar lumehelvest, kuid umbes kella 9 paiku hakkas tugevalt jäävihma sadama. Autode peal lebas pärast sadu parajalt paks jääkiht ja maapinnal püsiva rohu peal samuti, seda kutsutakse jäiteks. Õhtuks on oodata tihedamat sadu ka idapoolsetesse maakondadesse. Allolevad fotod on jäädvustatud hommikul kella 9:00-10:20 vahel.
20. november:
Hommikul kattis maapinda taaskord hall, õhutemperatuur püsis üle Eesti miinustes. Kella 7 paiku hommikul oli Narvas külma 11,8 kraadi. Saartel püsis õhutemperatuur plusspoolel.
Lõunal hakkas taevasse ilmuma üha rohkem kiudpilvi ja kiudkihtpilvi, mis on märk ilma halvenemisest, isegi 22-kraadist halo võis näha. Hilisõhtuks hakkasid sajuhood Eestile üha lähemale jõudma. Saartel sadas õrnalt vihma.

Pärast keskööd (21.11.) jõuavad sajuhood Eestisse rohkem lõuna ja edela poolt ning esialgu on sadu tugevam läänepoolsetes maakondades. Prognoositavalt võib maha sadada seal 3-5 sentimeetri paksune lumekiht. Rannikualadel ja saartel võib sadada lörtsi ja vihma. Sõiduteedel suureneb kiiresti ka jäiteoht! Õhutemperatuur püsib ööpäevaringselt sisemaal miinuspoolel, saartel võib ka plusskraade esineda. Päeval muutub sajuala laialdasemaks, sisemaal sajab lund. 

21. novembril ehk laupäeval mõjutab meid juba uus madalrõhkkond, endiselt võib sadada lund, lörtsi ja vihma. Õhtul on lumesadu intensiivsem eelkõige Ida-Eestis!
 Hommikune korstnapilv Jõgeval (Fumulus), pildistatud kell 8:10 Lõunal hakkas taevas pilvisemaks muutuma, pildistatud kell 14:09


Maapinnal lebav hall, foto on pildistatud kell 14:09


19. november:
Öö oli selge taeva all päris jahe, varastel hommikutundidel mõõdeti Narvas õhutemperatuuri näiduks -10,4 kraadi. Hommikul hakkas päike paistma ja ilm muutus natukene soojemaks, kuid püsis endiselt enamus kohtades miinuspoolel. Maapinda kattis valge hall, sademeid ei esinenud. Õhtul võis natukene näha, kuidas lõunast olid hakanud kihtrünkpilved vaikselt peale pressima, kuid ega sealt riigipiiri äärest nad eriti kaugemale ei jõudnudki. Samuti hakkas õhtul temperatuur kiiresti miinustesse langema, kella 21 seisuga oli juba Sämis 9,8 kraadi külma.
    Huvitav on vaadata, millist lumesadu prognoosib Läti Ilmateenistus 26. novembriks, lumepaksus heal juhul kuni 15 cm. Ka meie Riigi ilmateenistuse prognoosid pole sugugi halvemaks muutunud, lund on küll oodata mitmeks päevaks. Saju hulkade ja ulatuse osas on tänased andmed vastuolulised ja neid täpsustatakse 20. novembril.


18. november:
Kui alles 15. novembril oli näiteks mõnel pool Eestis ligi 7 kraadi sooja, siis sellist soojust praeguste prognooside kohaselt järgnevateks nädalateks tõenäoliselt oodata ei ole, maksimum kuni +5 kraadi. Päevane termomeetrinäit kipub jääma enamasti ikka 0 kraadi lähedale või sellest pisut madalamale. Kuna kõrgrõhkkonna mõju on esialgu veel niivõrd tugev, siis ööd saavad olema õhutemperatuuri suhtes üpris krõbedad. Ööl vastu 19. novembrit võib Kirde-Eestis külma olla kuni 11 kraadi, 20. novembril pole välistatud seal kuni 12 külmakraadi. Saartel ei ole õhk ööseti nii jahe, aga ka seal võib termomeetrinäit kohati miinuspoolele langeda.

Soome ilmateenistuse poolt koostatud ilmakaart, http://ilmatieteenlaitos.fi/saa-ulkomailla

     Järgnevad 2 päeva tuleb veel ära kannatada kõrgrõhkkonna mõju all, kuid 21. novembril lisandub antitsükloni serva niiskust ning osades kohtades hakkab sadama vihma, lörtsi kui ka lund. Autojuhtidele panen siin kohas nüüd südamele, et oleksite liikluses neil päevil ettevaatlikud, sest sõiduteedel võib esineda jäidet. Säästame inimelusid ja oleme liikluses hoolsad!  Prognooside kohaselt kestab alates 21. novembrist  madalrõhkkonna mõju mitu päeva,  kuni võimust haarab kinni üks kõrgrõhkkond, aga selle mõju ei kesta eriti kaua ja hiljem peaks saabuma juba uus madalrõhkkond koos sajuhoogudega.


 Euroopa ilmakaart, kus on tsüklonid ja antitsüklonid  http://www.wetterzentrale.de/topkarten/fsavneur.html

Soome ilmateenistuse prognoos 21. novembriks, http://yle.fi/saa/


Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar