Leheloend

Laupäev, 22. november 2014

Kas lumi püsib tõesti 9 päeva?

Riigi Ilmateenistuse sünoptik Merike Merilain on omalt poolt öelnud, et lumi võib Eestis püsida veel vähemalt 9 päeva, kas see võib tõele vastata? Võib-olla tõesti, aga äkki mitte? Parem on hoida sellel lumel silm peal, teostades iga päev ilmavaatlusi ja alles siis teha omad järeldused.

9. päev on kenasti kätte jõudnud ja lumi pole endiselt ära kadunud. Mõnel pool lebab maas veel endiselt 10 cm lund, näiteks Lääne-Virumaal. Sünoptiku prognoos osutus seega tõeseks. Väga tore oli neid ilmavaatlusi teha. Juba 3. detsembriks on prognoositud parajaid soojakraade, neljapäevaks kuni+7 kraadi. Detsembrikuu kohta on see haruldaselt soe. Tänan kõiki, kes on aeg-ajalt minu blogil silma peal hoidnud!

30. november:
Järjekordne hommik krõbedate miinuskraadidega, pilves taevaga ja uduga. Hommikul näitas meie termomeeter Simunas 10 kraadi külma, mõnel pool oli õhutemperatuur isegi -14 kraadini langenud. Hommikul otsustasime loodus- ja ilmahuvilise Janekiga metsa jalutama minna. Nägime erinevaid linde, loomade jälgi ja isegi rebast, kes meid märgates ehmatas ja jooksu pistis. Metsas olevad puud olid härmas, neid hetki tekkis palju, mil sai jälle seda talve ilu imetleda. Kella 10:45 paiku hakkas ka õrnalt lund sadama. Pärastlõunal tihenes udu. Pildid on jäädvustatud siis ennelõunal.29. november:
Hommik algas minu jaoks Simunas pilvise ja olulise sajuta ilmaga, termomeeter näitas endiselt miinuskraade. Osades kohtades võis märgata ka härmatist, enamasti puudel. Taevas olid põhiliselt kihtpilved, mis aeg-ajalt maapinnale üritasid laskuda. Allolevad pildid on jäädvustatud ennelõunal.
28. november:
Ilm oli pilves, kuid kuiv. Sademeid esines vähe, mõnel pool võis kõigest nõrgalt lund sadada. Õhutemperatuur püsis terve päeva jooksul miinuspoolel ja õhtul langes see hüppeliselt. Pärastlõunal alustasime sõitu Jõgevalt Simunasse, mida lähemale sihtpunktini jõudsime, seda rohkem lund võis enda ümber näha. Kohale jõudes otsustasin ka lumepaksust mõõta, selleks oli umbes 10,5 cm.
30. novembril väljastas Riigi Ilmateenistus uue kaardi lumikatte paksusest, Lääne-Virumaal kuni 10 cm.

 Ligikaudne lumepaksus


Lumine Simuna 28. novembri pärastlõunal

27. november:
Hommikul püsis termomeetri näit enamus paikades miinuspoolel. Kella 9 paiku hakkas nii Jõgeval kui ka paljudes teistes kohtades taevast alla sadama lund, aeg-ajalt saju intensiivsus suurenes ja siis mingil hetkel jälle nõrgenes. Pärastlõunal kestis lumesadu endiselt, jäi mulje, nagu sadu ei kavatsenudki ära lõppeda. See lumi oli tingitud ilmselt mereefektist, mida saabus muudkui Soome lahelt. Ka õhtul sadas palju lund, enda joonlauaga õnnestus mõõta lumepaksuseks 9 cm, heal juhul oleks saanud kätte isegi 10 cm. Lumesadu jätkus veel pärast seda, kui olin jalutuskäigult koju tagasi jõudnud.

Lumesadu pärastlõunal kella 14:32 ajal 

 Lumikate maapinnal, pildistatud kell 16:51

                            Üritasin ka lumepaksust mõõta, foto on pildistatud kell 17:26

 Õhtune lumesadu Jõgeva linnas kella 17:30 ajal

 Pilt on jäädvustatud kell 17:33

 Lumised puud pargis, foto on klõpsitud kell 17:38

Veel üks lumine foto, pildistatud kella 17:39 ajal

26. november:
Midagi erilist sellele päeval ei juhtunud, õhutemperatuur püsib päeval natukene 0 kraadist kõrgemal, sõiduteedel tekkisid ka esimesed porilombid. Vähemalt oli lastel palju rõõmu, küll meisterdati nii lumepalle kui ka lumememmi. Erilist sadu ei esinenud. Õhtul langes õhutemperatuur jälle miinuspoolele.

Foto on pildistatud kella 15:27 ajal Jõgeval

25. november:
Järjekordne hommik ilma päikeseta, taevas oli kaetud tihedate pilvedega. Umbes kella 10 paiku hakkas ka väikseid lumeterasid taevast alla langema, peale seda läks sadu lumele üle. Esialgu oli saju intensiivsus nõrk, kuid aeg-ajalt see tugevnes. Üha rohkem sajualasid hakkas jõudma lääne poolt Jõgevani ja sadas muudkui lund, mitte küll väga tugevasti. Sõiduteed muutusid natukene valgemaks ja autode peale tekkisid õhukesed lumekihid. Õhutemperatuuri näit täna plusspoolele ei kippunud, varastel hommikutundidel oli siin külma koguni 3 kraadi. Õhtul hakkas uuesti lund sadama. Allolevad pildid on jäädvustatud kella 10 paiku ja viimane foto õhtul.


24. november:
Hommikul oli Jõgeval taevas tihedalt kihtrünkpilvedega kaetud. Pärastlõunal hakkas pilvi vähemaks jääma ja päike tuli pilvede tagant välja. Sademeid väga palju ei esinenud, sellegipoolest langesid vahel mõned väiksemad lumehelbed maapinnale. Õhutemperatuur püsis terve päeva jooksul miinuspoolel ja lumi veel sulama ei hakanud.
23. november:
Õhtu jõudis kiiruga kätte. Aeg on võtta kokku tänane päev. Hommik algas Simunas uduvinega ja kergete miinuskraadidega. Natukene tihedam udu püsis kaugel metsa ääres, minu vaatenurgast Avanduse suunas. Lõunal hakkasid räästad jälle tilkuma, õhutemperatuur oli päeval +0 kraadi. Taevas püsis täna pilvisena, peamiselt olid need kihtrünkpilved. Pärastlõunal hakkas udu Simunas aegalselt tihenema. Jõgeva linnas püsis samal ajal väga tihe udu. Lumepaksus oli enam vähem sama mõlemas paigas.

 Lumikate ja kihtrünkpilved Simunas lõunasel ajal

Tihe udu pärastlõunal Jõgeva linnas

22. november:
Hommikul oli paljudes kohtades udu ja termomeetri näidud olid üle Eesti erinevad, mõnel pool püsis see plusspoole, teistes paikades jälle miinuspoolel. Simunas algas hommik miinuskraadidega ja uduga. Kella 9 ajal näitas meie termomeeter 2 kraad külma, päeva jooksul tõusis temperatuur natukene 0 kraadi lähedale. Päris sulale see ilm täna ei läinud, et lumi oleks korraga ära kadunud. Eks õhk oli üleval pool tunduvalt soojem kui maapinna lähedal, näiteks räästad tilksuid kogu aeg. Pärastlõunal oli korraks näha, kuidas udu hakkas haihtuma, aga paraku nii ei juhtunud. Udu hakkas peale seda hoopis tihenema. Mällo järve ääres olles võis näha, kuidas järve peale oli hakanud tekkima jääkiht. Õhtul metast tagasi tulles oli nähtavus tõsiselt häiritud, meist mööda sõitnud auto kadus udusse umbes 500-800 m pärast. Metsade vahel asuvatel sõiduteedel esines veel jäidetki! Üldiselt oli täitsa huvitav uduses metsas jalutada ja pildistada.
Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar