Leheloend

Pühapäev, 24. november 2013

Külmemad, tuulisemad või sajusemad ilmad novembrikuu lõpus?

30. novembri ilm:
Hommikune õhutemperatuur oli prognoositavast pisut krõbedam. Üle Eesti valitsesid krõbedad miinuskraadid. Meil siin Simunas lebas maapinnal valge lumekiht, puu oksad olid härmas ja taevas säras päike. Ilmateenistuse andmetel mõõdeti kella 08:00 ajal mõnel pool lausa -10 kraadi. Näiteks Kuusikus mõõdeti õhutemperatuuriks kella 08:00 ajal -10,4 kraadi ja Lääne-Nigulas oli mõõdetud õhutemperatuuriks -10,2 kraadi. Vast näitas ka teie termomeeter hommikul -10 kraadi. Vähemalt meil siin Simunas oli  hommikul termomeetrinäit -10 kraadi lähedal.
   Pilvedest nii palju, et Simunas õnnestus mul vaadelda kaunist pilvede sissetungi. Tegemist oli kiudkihtpilvedega, mis meie suunas liikusid ja mis pakkusid põnevat vaatemängu!
       30. novembri õhtupoolikuks on prognoositud lörtsi, -ja lumesadu. Arvestades sellega, et õues valitsevad miinuskraadid ja mis tõenäoliselt jäävad terveks päevaks sinna püsima, siis tõenäosus on suurem lumesajuks. Sajuhood jõuavad Põhja-Eestisse prognoositavalt kella 17-ks, edasi liiguvad sajuhood üle Eesti.
     Kella 16 ajal jõudsid esimesed sajuhood Põhja-Eestisse, ka saartele on osa sajust jõudnud. Nüüd on sadu valmis Eestit ületama.
Õhutemperatuur kella 08:00 seisuga

Roheline joon tähistab hoogsademeid ja sinine joon tähistab külma õhu sissetungi

Sajuhood jõudsid  Eestisse kella 16 paiku.

Minu fotod lumest ja lumesajust Simunas (30.11.2013):
Pildistatud kell 19:10 

Pildistatud kell 19:14

Prognoositud tuule kiirus 1. detsembriks kella 23:00-ks (oodata on tormi)

Minu fotod valgest lumekihist ja foto kiudkihtpilvede sissetungist:
Pildistatud kell 09:48 

 Pildistatud kell 09:49

Pildistatud kell 09:56

Pildistatud kell 10:02

Pildistatud kell 10:03

29. novembri ilm:
29. novembril oleme me ikka tsükloni mõju all. Kui nüüd rääkida hommikusest õhutemperatuurist, siis enamus kohtades näitas termomeeter plusskraade. Kella 13:00 ajal hakkas mõnel pool õhutemperatuur langema. Näiteks kella 15 ajal mõõdeti Kloostrimetsas õhutemperatuuriks -1,6 kraadi. Eelolevaks ööks prognoositakse kuni -8 kraadi ning juba hetkel kella 15:30 ajal on näha, et mitmel pool hakkab õhutemperatuur miinuste poole kiskuma.
    Ilmateenistuse andmete järgi on kella 15 ajal Ida-Virumaakonnas lumesadu. See vastas tõele, sest üks Jõhvi kodanik jagas meile kella 15:16 ajal fotosid maapinnal viibivast lumekihist. Registreeritud sademetehulk Jõhvis oli kõigest 0,5 mm. Ta lisas veel juurde, et Jõhvis sajab kogu aeg lund juurde! Täna võibki idapoolsetes maakondades esineda lume, -ja lörtsisadusid.
    Tuulekiirusest veel nii palju, et kella 06:00 ajal ulatusid  maksimum tuulepuhangud kuni 18 m/s. Kella 06:00 ajal mõõdeti Vilsandil maksimum tuulepuhanguks 19,8 m/s ning Vilsandil mõõdeti 18,8 m/s. Sellel kellaajal ulatusid sisemaal maksimum tuulepuhangud 14-16 m/s. Ilmateenistuse andmed kinnitasid, et kella 10:00-12:00 vahel hakkas mitmel pool Eestis tuul vaibuma.
      Kella 17 ajal hakkas Jõgeval hooglund sadama. Saju intensiivsus on siiski nõrk. Kella 17.32 paiku raporteeriti lumesajust Põlvamaal. Sadusid kinnitavad ka ilmateenistuse andmed, kella 17 omad!

 Roheline joon viitab hoogsademetele

 Õhutemperatuur kella 15:00 seisuga, foto kinnitab ka seda, et Ida-Virumaakonnas esines lumesadusid
Tuulekiirused kella 06:00 ajal

Minu foto lumehelvestest, mis lebasid rõdu äärel (pildistatud kell 17:40 Jõgeval)

28. novembri ilm:
Hommiku poolikul oli ilm juba pisut tuuline. Kella 07:00 seisuga mõõdeti Osumssaarel tunni maksimum tuulepuhanguks 20,9 m/s. Sel ajal oli Jõgeva linnas maksimum tuulepuhang kõigest 7,6 m/s. Pärastlõunal kella 15 ajal hakkas mitmel pool Eestis tuul märgatavalt tugevnema. Ilmateenistuse andmetel mõõdeti kella 15 ajal Pakril maksimum tuulepuhanguks 23,9 m/s. Mõni tund hiljem mõõdeti kella 17 ajal Kundas keskmiseks tuulekiiruseks 16,3 m/s, maksimum tuulepuhang oli 24,1 m/s. Tõenäoliselt ulatuvad 28. novembri õhtul tuulepuhangud  kuni 25 m/s! Sellised tugevad tuulepuhangud esinevad saartel ja rannikualadel.
   Tuuline ilm polnud ainuke asi, mis mulle silma hakkas. Ka taevas viibsid mitmed pilved, nagu kõrgrünkpilved ja kihtrünkpilved. Päeva tegi huvitavaks see, et taevas seilasid ringi ka võimsad rünksajupilved. Esimest rünksajupilve õnnestus mul vaadelda hommikul kella 7-8 ajal. Tuju tõstis tunduvalt ka päikesetõus, mis muutis pilvedel värve nii punaseks kui ka oranžiks.
       Kella 11 paiku saabus Jõgeva linna rünksajupilv, mis tõi kaasa vihmasaju. Tiba hiljem tekitas ärevust  ka lörtsisadu, mis esines kella 11:58 ajal, sadu kestis kõigest 2-3 minutit!
       Pärastlõunal koju jalutades märkasin ma võimsaid rünksajupilvi. Ärevus oli nii suur, et ma lisasin tempot juurde ja jõudsin kiiremini koju. Kodust haarasin endaga kaasa fotokaamera ja videokaamera, et seda novembrikuu ilmet jäädvustada. Jõudes oma sihtpunkti hakkasin ma neid võimsaid rünksajupilvi jäädvustama. Mitte ainult Jõgeval ei viibinud rünksajupilved vaid ka mujal Eestis peatusid need võimsad pilved!
    Tuul on juba viimaste tundide jooksul endale võimsust kogunud. Kella 20 ajal mõõdeti Dirhamis tuulekiiruseks 27,4 m/s, Vilsandil mõõdeti maksimum tuulepuhanguks 25,3 m/s. Sellised tuuled on juba meile ohtlikud!
        Kella 19:01 ajal raporteeris üks minu sõber Simunas lumesajust. Ilmateenistuse andmed kinnitavad ka seda, et Väike-Maarjas esines nõrk lumesadu. Kella 20:00 seisuga registreeriti Jõgeval nõrka hooglumesadu. Kella 21:37 ajal algas jälle Jõgeval intensiivne lumesadu. Suutsin videokaameraga seda jäädvustada ning õues sain ühe foto ka lumest. Lund on juba mitmel pool esinenud, eriti ida poolsetes maakondades.
 
Tuulekiirus kella 07:00 seisuga
Registreeritud tuulekiirused kella 15 seisuga
Euroopa ilmakaart 28. novembri seisuga, Eestit mõjutab ikka tsüklon Tilman

Kella 19:01 ajal teatati lumesajust Simunas (lumesadu on Väike-Maarjas registreeritud)

 Meteoalarmgi hoiatab tugevate tuulte eest
Dirhamis mõõdeti kella 20 ajal maksimum tuulepuhanguks 27,4 m/s!
Allikas

Kella 21:45 ajal oli juba sajuala suurenenud, mitmel pool kaasnesid ka lumesajud

Minu fotod lumest ja lumesajust Jõgeval (28.11.2013)
 Pildistatud kell kell 21:27


 Pildistatud kell 22:01

Pildistatud kell 22:01


Video õhtusest lumesajust (28.11.2013)

Minu jäädvustatud fotod 28. novembril Jõgeval, fotodel on rünksajupilved:
Pildistatud kell 14:41

Pildistatud kell 14:44

Pildistatud kell 14:45

Pildistatud kell 14:45

Jäädvustatud video rünksajupilvedest 

27. novembri ilm:
Ööl vastu 27. novembrit jõudsidki sajuhood Eestisse tuues kaasa vihma, -lörtsi, -ja lumesajud. Öösel oli paljudes kohtades õhutemperatuur miinustes ning näiteks Korelas mõõdeti kella 01:00 ajal õhutemperatuuriks -7,2 kraadi. Mõnel pool osutus lume paksuseks 2 cm. Tsükloni saabudes hakkas igal pool õhutemperatuur tõusma ja õhurõhk langema.
    Hommikul ärgates vaatasin koheselt aknast välja ning nägin, et õues sadas lund. Hakkasin kiirelt riietuma, tegin ennast vannitoas korda, panin teevee keema ja tormasin õue, et lumesadu jäädvustada. Õues kattis maapinda kaunis lumevaip ja taevast langesid alla lumehelbed. Hiljem võis õues märgata ka uhket lumememme, mille lapsed olid üheskoos valmistanud.
   Osades maakondades hakkas enne lõunat juba lumi ära sulama, kuid mõnel pool jäi siiski lumi maapinnale lebama. Kogu lume sulamine oli seotud õhutemperatuur tõusuga. Jõgeval oli lõunaks suurem osa lumest ära sulanud, aga näiteks Võrus lebas lumi ikka maapinnal. Samuti ilmus hommikul mitmel pool udu välja, kuna paljudes kohtades oli suhteline õhuniiskus piisavalt suur.
    Kella 17:00 seisuga oli mitmel pool Eestis tuul tugevnenud ning selle tunni maksimum tuulepuhanguks mõõdeti Vaindloos 20,3 m/s.
Ilmateenistuse lumekaart


Sürgavere radaripilt kella 00:45 seisuga (27. november)
Eesti õhutemperatuur kella 01:00 seisuga

Sürgavere radaripilt kella 04:30 seisuga (27. november)
Eesti õhutemperatuur kella 12:00 seisuga


Minu fotod hommikusest lumesajust ja maapinnal olevast lumest (27. novembri fotod):
Kõik fotod olid pildistatud kella 07 paiku


Video lumesajust, mis on filmitud hommikul kella 07 paiku

26. novembri ilm ja prognoosid 27. novembriks:
Eelmisel päeval mainisin seda, et temperatuur võib langeda lausa -7 kraadini. Kindlasti näitas mõnel pool hommikul termomeeter õues -7 kraadi, aga ilmateenistuse andmetel mõõdeti kella 09:00 ajal näiteks Konuveres õhutemperatuuriks -6,3 külmakraadi ja Kuusikus -6,0 külmakraadi! Isegi kella 15 ajal oli mitmel pool õhutemperatuur ikka miinustes! Mida mina veel hommikul märkasin kella 9-10 vahel oli see, et taevas hakkas selginema. Hommikul katsid taevast veel kihtrünkpilved, kuid hiljem oli taevas täiesti sinine, ei ühtegi pilve! Siin juures võib tõdeda seda, et tegemist oli 26. novembril: selginemisefektiga enne tormi!
     Ööl vastu 27. novembrit hakkab saartel ja rannikualadel tuul tugevnema. Kohati võivad tuulepuhangud ulatuda, kuni 23 m/s või isegi rohkem. Ka ilmateenistus on andnud hoiatuse välja kella 12:13 ajal! Lisaks tuulele on veel, midagi huvitavat saabumas. 26. novembri õhtupoolikul hakkab tõenäoliselt õhurõhk langema ning see viitab ühele asjale, tsüklonile! Tsükloni saabudes tavaliselt õhurõhk langeb. Tsükloniga kaasnevad ka tugevad tuuled, esineb tuvevalt sademeid, tihe pilvisus jne. Eestit hakkab mõjutama tsüklon Tilman. Kui nüüd sademetest rääkida, siis selle tsükloniga võivad kaasneda vihma, -ja lörtsisajud ning väike tõenäosus on ka, et lund võib sadada. Sajuhood liiguvad Eestisse põhja poolt, esimesed sajuhood peaksid jõudma Põhja-Eestisse kella 02:00 ajal. Peale seda liiguvad sajuhood üle kogu Eesti, kuid Saaremaa ja Hiiumaa jäävad tõenäoliselt suuremast sajuala sektorist välja!
Saabuv tsüklon Tilman (26. novembri satelliidifoto)
Õhutemperatuur Eestis kella 09:00 seisuga

Prognoositav tuulekiirus eelolevaks ööks (27. novembriks)

Prognoositava sademetefaas ja sademetehulk 27. novembriks kella 02:00-ks

Prognoositav sademetefaas ja sademetehulk 27. novembriks kella 05:00-ks
Euroopa ilmakaart (26. novembri seisuga)

Meteoalarm hoiatab ka tugeva tuule eest! (hoiatus 27. novembriks)
Allikas

  Minu fotod selgest taevast, mis on pildistatud 26. novembril Jõgeva linnas:
         Pildistatud kell 14:08 (vasakul nurgas paistavad kihtrünkpilved)

 Pildistatud kell 14:29


Pildistatud kell 15:33

Radaripildilt on näha, et sajuhood on jõudnud juba Soome kella 20:00 seisuga


Tsüklon Tilman Eesti poole saabumas, hetkel on sajuhood Soomes (satelliidifoto kella 21:00 seisuga)

Harku radaripilt kella 21:30 seisuga (suured sajuhood on Soomes)
Allikas


25. novembri ilm:
Hommik oli paljudes kohtades üsna jahe. Termomeeter näitas taaskord miinuskraade ning mõnel pool ulatus õhutemperatuur kella 06:00 seisuga -5,1 kraadini!
Varahommikul esines mõnel pool ka lumesadusid, näiteks kella 06:00 ajal registreeriti Jõgeval ja Türil nõrka hooglund! Seda võin ka mina kinnitada, et Jõgeval sadas lund, sest hommikul oli maapinnal valge lumevaip. Osa lumest sulas ära päeval päikese soojendamise tõttu, kuid maapinda katab ikka veel lumevaip.
    Kella 09:00 ajal hakkas Eestis õhurõhk tõusma. Õhurõhk oli juba üle 1013 hPa! Tegemist oli antitsükloniga, mis meid 25. novembril mõjutas. Antitsükloni nimeks oli Traude. Üheks antitsükloni tunnuseks on ka vähe sademeid, kuid te varem seda ei teadnud!
     Õhtul, aga hakkas jälle õhutemperatuur miinuste poole langema. Kella 17:00 seisuga oli mõnel pool õhutemperatuur juba -2,2 kraadi. Mida lähemale jõuab öö seda krõbedamaks läheb väljas õhutemperatuur.
Ilmateenistus prognoosib ööks lausa -7 külmakraadi.

Õhutemperatuur kella 06:00 seisuga
Euroopa ilmakaart 25. novembri seisuga
Allikas

Fotod hommikusest lumest Jõgeva linnas ning üks foto on pildistatud ka õhtul (25.11.2013):
Pildistatud kell 7:31

Pildistatud kell 7:34

Pildistatud kell 7:35 (lumehelbed)

Pildistatud kell 16:56 (fotole jäi ka väga õrn lumesadu!)

Video lumest, mis viibis Jõgeva linna maapinnal (25.11.2013)24. novembri ilm:
Pühapäeva (24.11.) öösel liikus madalrõhkkond Eesti kohale, mis tõi kaasa vihma, lörtsi ja lume. Päeval hakkas madalrõhkkond vaikselt eemalduma. Tegemist oli külma õhu sissetungiga, mil sajuhood läksid üle lörtsiks ja lumeks! Juba öösel hakkasid mõned ilmajaamad lörtsi registreerima. Näiteks kella 3 paiku öösel registreeriti Pärnus hooglörtsi. Hommikul olid juba sajuhood suuremad ning liikusid muudkui üle Eesti. Hommikul sadas küll mõnel pool vihma, kuid mida lähemale jõudis lõuna seda rohkem hakati raporteerima lörtsisadudest. Mina ise viibisin 24. novembril Simunas ning lörtsiga puutusin kokku alles kella 12 paiku. Kui olla täpsem, siis kell 12:16 algas esimene nõrk lörtsisadu. Kõige intensiivsem oli sadu meil kella 13:07 ajal. Paar tundi hiljem, aga registreeris ilmajaama andmetel Otepääl lund. See osutus samuti tõeks ning ka kohalikud inimesed sealt kandist kinnitasid lumesajust! Õhtu hakkas vaikselt kätte jõudma, kui järsku raporteeriti kella 17:13 ajal Võrus lumesajust. Ilmateenistus kinnitas ka lumesadu ning isegi inmene, kes raporteeris lumesajust suutis isegi foto teha sellest ja meiega seda jagada.
   Õhtul hakkas ka mitmel pool õhutemperatuur järsult langema. Kella 20-21 ajal jäi mõnel pool õhutemperatuur juba -4 kraadini!
Kella 22.20 ajal hakkas Tallinnas ootamatult lund sadama! Lumesadu kestis seal ligi 15 minutit, kuid sellest piisas, et maapinnale ajutiseks valge lumevaip tekitada. Sellest 15 minutist oli 5 minutit intensiivset lumesadu.
24. novembri ilmakaart

 Sürgavere radaripilt kell 08:15
Sürgavere radaripilt kell 09:15

Õhutemperatuur kella 21:00 seisuga
Allikas

Minu jäädvustatud video lörtsisajust, mis leidis aset Simunas 24. novembril


Autorifoto lörtsisajust (Simuna 24.11.2013)


Mõned pilvefotod Simunast, mis on pildistatud 24. novembril, fotodel on kihtrünkpilved ja kõrgkihtpilved:
 Pildistatud kell 8:23

 Pildistatud kell 10:22

 Pildistatud kel 13:22

 Pildistatud kell 13:28

Pildistatud kell 13:29

Fotod lumesajust Tallinnas, mis on pildistatud vahemikus kell 22.20-22.30
 Foto: Jüri Kamenik

Foto: Jüri Kamenik 

                                                                   Foto: Jüri Kamenik 

1 kommentaar:

  1. Aitäh, päris kena ja põhjalik, ja hea, et ilm.ee või ilmjainimesed pole ainus koht, kus on neid ülevaateid.

    VastaKustuta